pühapäev, 10. mai 2015

Nais- ja meeskunstnikud läbi aegade

25. aprillil oli mul seoses kunstiolümpiaadi toimumisega vahva võimalus osaleda KUMU juhitud ringkäigul, teemal "naiskunstnikud, meeskunstnikud, lihtsalt kunstnikud – kuidas on ühiskond eri aegadel mõjutanud kunstnikuks olemist?"

Ringkäiku juhtinud giid viis meid otsejoonelt KUMU varamusse, kus me enamiku kahest tunnist ka veetsime, analüüsides meeste ja naiste eripärasid maalidel ja mees- ning naiskunstnike eripärasid oma subjektide kujutamisel.

Ellen Polli - "Tartu III Keskooli abiturient - eesrindlik õpilane Hilda Jaakson"

Analüüsi käigus tõdesime, et kuigi enamusel klassikalistest portreedest oli isikuid kujutatud kergelt külgvaates, võis siiski välja tuua erinevuseid naiste ja meeste kujutamise vahel. Naiste poosid olid alati pisut kergemad ja avatumad, poseerimisel kasutati ka käsi ja näoilmed olid meeste omadest pehmemad. Mehed olid üsna ranges stiilis poseeritud, jättes neist tugeva ja esindusliku mulje.

August Georg Wilhelm Pezold - "Pastor ja folklorist A. F. J. Knüpfferi portree"

Carl Timoleon von Neff - Eesti naine lapsega

Giid tõi välja ka ajaloolised ebatäpsused mitmete maalide puhul (eriti sakslaste kunsti puhul), kus eestlasi on kujutatud üsna romantiseeritult ja ebatõetruult - antud maali olustik ei ühtinud absoluutselt tolleaegse reaalsusega.

Johann Köler - "Ema portree" ja "Isa portree"

Köler aga seevastu on portreedes täpselt ära tabanud klassikalise eestlase hingeelu, mis muudab tema teosed usutavamaks.

Carl Timoleon von Neff  - "Itaallanna kaevul"

Sarnaselt eestlaste idealiseerimisega on samamoodi käitutud kunstis ka teiste rahvuste puhul. Ka itaaliannasid on kujutatud kui pruuninahkseid iludusi, kaunites rõivastes igapäevatoimetusi tegemas, kuigi tegelikkuses ei pruukinud kunstnik kujutada reaalsust nii palju kui oma perfektset fantaasiat.

Johann Köler - "Itaallanna lastega ojal"

Oli huvitav nõnda analüüsida varamu teoseid - harilikult olen ma klassikalises kunstis enamuse aja veetnud imetledes kunstnike tehnikat ja stiili, seega oli mulle uudne kogemus nii spetsiifilistesse detailidesse laskumine ja sooliste eripärade uurimine - seda siis nii subjekti kui ka kunstniku enda puhul. 
Rõõmu oli veel eriti palju, kui giid tõi poole eksursiooni pealt välja kokkuvolditavad toolid, millele väsinud grupp õpilasi end teoseid uurides toetada sai. :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar